Çocukken izlediğim çizgi filmler içerisinde beni etkileyenlerin en başında açık ara “JETGİLLER” geliyordu. Geleceğe dair her zaman bir ilgim vardı. Bugün belki de Start-Up ekosistemi içerisinde bu kadar mutlu çalışmamın nedeni de yapılan işlerin gelecekte yaşam biçimimizi değiştirecek işler olması diye açıklayabilirim. Ehliyet alıp büyük şehirde araba kullanmaya başladığımdan beri ne zaman trafikte sıkışsam, hemen arabamın uçmasını veya araba park yeri ararken aynı “George J.Jetson” in yaptığı gibi; bir düğmeye basıp arabamın “çanta olmasını” istediğim an sayısı hiç de az değil.

JetgillerHanna-Barbera yapım şirketi tarafından üretilen prime-time’da yayınlanan bir çizgi dizidir. İlk olarak 1962’den 1963 yılına kadar pazar günleri ABC Kanalı’nda yayınlanmıştır. Animasyon formatında ve sitcom / bilimkurgu türünde yapılmıştır. İşte bu futuristik çizgi filmin baş karakteri “George J.Jetson” in doğum günü 31.07.2022 dir. Çizgi dizide “George J.Jetson” tam kaç yaşındaydı bilemiyoruz ama kabaca 35-40 yaşlarında olduğunu düşünürsek bu durumda “George J.Jetson” in izlediğimiz yaşamı 2060 lı yıllarda geçiyor. 2060 yılında uçan arabamızın düğmesine basınca çanta olur mu bilmiyorum ama, bugün bile 1962 yılında yayınlanan bir çizgi filmde yaşananların birçoğunun gerçekleşmiş olması beni mutlu ediyor.

O gün “Jetgiller” de izlediğimiz ve bugün hayatımızın olmazsa olmazları arasına giren/girmekte olanlara beraberce bir göz atalım istediğim bu yazımda.

Çizgi dizi de izlediklerimizi şöyle bir gözümüzün önüne getirecek olursak günlük hayatta hepimizin olmazsa olmazları arasında giren “Görüntülü Konuşma” benim için birinci sırada. Bir dönem babamın görevi nedeniyle büyük aileden uzakta yaşadığımız için yakın akrabalarımızla zor ve çok az görüşebiliyorduk. Ne zaman “Jetgilleri” seyretsem keşke bizde böyle arayıp onlarla görüntülü konuşabilsek diye çok düşünmüşümdür.

Lise yıllarımın başında hesap makinalı saatler çıktığında da aklıma ilk gelen, yine “Jetgiller” de bugün “Akıllı Saat” diye bildiğimiz saatler gelmişti. Bugün hesap yapmaya başladığına göre bakalım ileride neler olacak demiştim.

“Akıllı Televizyonlar” için de aynı şeyi düşündüm ve akıllı televizyonu satın aldığım gün evde “Jetgilleşiyoruz” galiba deyip gülmüştüm.

“Solaryum yataklarını” çizgi dizide seyrederken bir gün insanların yaz sonunda ulaşacakları ten rengine, haziran başında ulaşacaklarını hayal bile edememiştim. Şimdi insanların bronzlaşmak için bu kadar meraklı olmalarını ve ciddi paralar ödemelerini hala anlayamıyorum ama; 60’lı yılların başında bunu hayal edebilmekte gerçekten müthiş bir öngörü.

“George J.Jetson” ın bulmaca çözerken aradığı cevabı makineye sorması hep derin hayallere dalmama neden olurdu. O dönem evimizde iki tane ansiklopedi vardı. Birçok arkadaşım ödev yaparken bize gelir ve bu ansiklopedileri kullanırdık. Bir gün ansiklopediler yerine aklımıza geleni “Google” a kullandığımız makineler aracılığıyla soracağımız benim için o günkü aklımla biraz atmasyon gelirken; uçan arabanın olabilmesi benim için çok daha mümkün görünüyordu. Sanırım o gün için her iki aracın da var olması ve bunların birleşeceği çok daha hayal edilebilir bir durumdu benim için.

“Siri” ilk çıktığında “vay be” bu da oldu demiştim. İlk elektronik saatler çıktığında kendimize 5 harften ve 4 bölümden oluşan yani 20 karakterle alarm kurabildiğimiz günlerde aynı şeyi düşünmüştüm. Jetgiller de ki gibi konuşmuyordu ama bana alarmın ne için olduğunu hatırlatıyordu. Şimdi canınız sıkıldıysa “Siri” ve benzerlerine istediğimizi sorabiliyoruz hatta muhabbet edebiliyoruz.

Yardımcı robotlar ve temizlik robotları da artık hayatımızdaki yerlerini ciddi anlamda almaya başladılar. Evde yürürken yerleri süpüren temizlik robotları yukarıda deminden beri sizlere söylediğim gibi bana hep “Jetgilleri” anımsatıyor.

 İşte bu yazıyı da bu ay yazmamın nedeni “George J.Jetson” in doğum gününün Temmuz 2022 nin son günü olması. Yazıyı uzun zamandır düşünmeme ve okuma yapmama rağmen kaleme alınışı 31.07.2022 dir.

Keiretsu Forum ailesi olarak hep beraber dünyayı değiştirecek nice “Yenileşimci” (İnovatif) fikirlere yatırım yapmak ve bunun mutluluğunu beraberce yaşamak dileğiyle.

Hulusi Berik
Keiretsu Forum Türkiye
Yönetim Kurulu Başkanı