Tel AvivTürk yatırımcılar İsrail ekosistemini keşfetti.

Keiretsu Forum Türkiye olarak diğer ofislerimizle aramızdaki yatırım fırsatlarını her geçen gün artırmaya devam ediyoruz. Aralık ayında global ofislerimizin sayısının, Hindistan Chennai’da açılan ofisimizle birlikte 34’e çıkması, yeni yılda yatırımcılarımıza farklı fırsatlar sunma adına bizi de cesaretlendiriyor. Şimdiye kadar, İstanbul ofisimize üye yatırımcılarımıza yurtdışı ofislerimizde yatırım almış girişimlere yatırım imkanı sağlamıştık. Bundan sonra yatırımcılarımızı Türkiye’ye getirdiğimiz yabancı girişimlere ek olarak iki ekstra kanalla global girişimlere ulaştırmayı planlıyoruz. Bunların ilki, bu ay itibarıyla yatırımcılarımıza açtığımız ProSeeder portali. Bu portal sayesinde, yatırımcılarımız global ofislerimizdeki tüm girişimleri görebilecekler. İkinci kanalımız ise, yurt dışındaki ofislerimize yatırımcılarımızla birlikte ziyaretler düzenleyerek, ofislerimizin bulunduğu bölgedeki ekosistemi tanıma ve girişimcilerle bire bir tanışma imkanı sağlamak olacak.

Global bağlantılarımızı aktifleştirmek için attığımız adımlardan biri olan yurtdışı ofislere yatırımcı ziyaretleri kapsamında ilk etkinliğimizi 11 Mart’ta İsrail ofisimizde gerçekleştirdik.. Ziyaretimizde, Tel Aviv ofisimizi ziyaret ettik, oradaki yatırımcılarla tanışıp, yüksek büyüme potansiyeline sahip olan yatırım fırsatlarını değerlendirdik.. Girişimciler noktasında ise, Tel Aviv ofisimizin yatırımcı sunumuna katılan ve ekosistemin önemli oyuncularıyla tanıştık.

Girişimcilik ekosisteminin en gelişmiş ülkeleri arasında yer alan İsrail, bugüne kadar yaklaşık 15 milyar dolar çıkış ile girişimciler için bulunmaz fırsatlar sunuyor. PwC’nin yapmış olduğu rapordaki verilere göre, 2014 yılındaki teknoloji sektöründe yapılan çıkışlar, bir önceki seneye göre 1.2 Milyar dolar artış gösterdi ve bu artış İsrail’deki teknoloji sektöründen çıkış için kendi tarihinde rekor olarak yer aldı.

Keiretsu Forum İsrail, 450 üyesiyle 3 yılda 24 girişime toplamda 20 milyon dolar yatırım gerçekleştirdi.

Ortalama yatırım miktarı 750 bin dolar ve her bir girişim için yatırım yapan ortalama melek yatırımcısı sayısı 21 olan bölgesinin en dinamik melek yatırımcı ağı Keiretsu Forum İsrail, yatırımlarının 10 milyon’unu 13 girişime, 2014 senesinde gerçekleştirdi.

Yatırımların %45’i gayrimenkul ve yenilenebilir enerji firmalarından oluşurken geriye kalan %55’ini internet, yazılım, mobil uygulama ve sağlık sektöründe faaliyet gösteren girişimler oluşturmaktadır.

İlk ziyaretimizin yerini belirlerken, dünyadaki girişimcilik ekosisteminin geliştiği noktaları baz aldık. Bu bakış açısı altında Silikon Vadisi’nden sonra, girişimcilik ekosisteminin en çok geliştiği yer İsrail. Bu ülkenin ön plana çıkmasında, girişimcilerin yüksek seviyelerde eğitimli olmaları ve güçlü fon kaynaklarına erişim kaynakları önemli rol oynuyor. Güçlü fon kaynakları, girişimcileri “exit” için cesaretlendiriyor. Bu sebeple, girişimciler, firmalarını kurduktan sonra hızlı bir şekilde exit yoluna dahil olmak istiyorlar. Bu yatırım ortamının hareketlendirdiği girişimcilik ekosistemini, Keiretsu Forum Türkiye yatırımcılarının da görmesini ve sürece dahil olmalarını istedik.

Aslı Işınak Gözören
Keiretsu Forum Türkiye
Yönetici Ortak
Asli.gozoren@artofmobility.com/keiretsu