Blog’unuz ya da e-ticaret siteniz için daha fazla müşteri veya ziyaretçi çekmenin yollarını biliyor musunuz? Bu dört aşamada ele alınan etkin pazarlama faaliyetleri yolunuza ışık tutabilir.

Arama motorları kanalı ya da çeşitli mecralarda yaptığınız pazarlama faaliyetleri sonucu sitenize ulaşan internet kullanıcıları e-ticaret siteniz için potansiyel birer müşteridir. Doğru stratejiler bu potansiyel müşterileri kazanmanızı ve onları satın almaya yönlendirmenizi sağlayabilir.

Özellikle de sitenizdeki herhangi bir ürünle ilgili soru soran, bilgi almak isteyen meraklı internet kullanıcılarını doğru bir iletişimle müşteriye dönüştürmek e-ticaret sitenizin birinci hedeflerinden biri olmalı.

VitrinGez’de de gördüğümüz gibi, meraklı internet kullanıcıları genellikle e-ticaret sitelerinde uzun süre kalarak, ürünleri detaylı şekilde inceliyor ve çeşitli konularda bilgi almak istiyor. Peki bu kullanıcıları müşteriye dönüştürmek için e-ticaret siteleri neler yapılabilir?

1. Etkili iletişim
Etkili bir iletişim, e-ticaret siteniz, blog’unuz ya da sosyal medya aracılığıyla sizinle tanışmış olan internet kullanıcılarının, müşteriniz olmasını sağlayabilir. Bu nedenle ürün ya da hizmetler hakkında soru soran bu kişilere kısa sürede, uygun bir dil kullanarak cevap vermek faydalı olabilir. Böylece ürünler hakkında merak ettiği bilgileri alan bu kullanıcılar kolayca satın almaya yönelebilir.

2. Ayrıntılı ürün açıklaması
Kaliteli görseller ve ayrıntılı ürün açıklamaları e-ticaret sitenizi potansiyel müşteriler için ilgi çekici hale getirebilir. Ürünü anlatmakta yetersiz kalan kısa ve özensiz ifadeler, özellikle meraklı müşterilerin sitenizin yeterince profesyonel olmadığını düşünmelerine neden olabilir.

Ürün açıklamalarında yer alan kelimelerin potansiyel müşterilerin arama motorlarında kullandıkları kelimelerle uyumlu olması yani “anahtar kelime”lerin ürün açıklamalarında yer alması organik trafiğinizin artmasında etkili olacaktır. Bu nedenle ürün açıklamalarında sadece tedarikçinin kullandığı basit ifadeler yerine hem SEO açısından etkili olabilecek hem de müşterilerinize ürünün faydasını anlatacak ifadeler kullanabilirsiniz.

3. Kullanıcı dostu tasarım
Kullanıcı dostu bir site tasarımıyla potansiyel müşterilerinizi kazanabilirsiniz. Ürünler hakkındaki ayrıntılı bilgi ve yorumlara, kaliteli görsellere çok fazla tıklama yapmadan ulaşılabilen bir site tasarımı ürünler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek meraklı internet kullanıcılarını etkileyebilir. Sitenin müşterileri kolayca satın alma işlemine yönlendirmesi ve ürünlerin uygun şekilde kategorilere ayrılmış olması da e-ticaret sitelerinin tasarımında dikkat edilmesi gereken bir nokta.

Siz de kendi e-ticaret sitenizin tasarımı için popüler ve başarılı e-ticaret sitelerini ziyaret ederek fikirleri edinebilirsiniz. Ancak bu fikirleri bire bir kopyalamak yerine beğendiğiniz ve benimsediğiniz fikirlerden ilham almanız faydalı olabilir. Kopya tasarımlar etik ve hukuki açıdan da sorun yaratabileceği gibi bu benzerlik meraklı internet kullanıcılarının gözünden de kaçmayacaktır. Özgün olmayan site tasarımını fark eden potansiyel müşteriler sizin kalitenizden ve profesyonelliğinizden şüphe edebilir. Bu nedenle e-ticaret sitenizi tasarlarken ilham almakla taklit etmek arasındaki ince çizginin neresinde olduğunuza dikkat etmek gerekiyor.

4. Sosyal medya entegrasyonu
E-ticaret sitenize sosyal medyadan trafik kazandırmak ve potansiyel müşterilerle farklı mecralarda ilişki kurmak için e-ticaret sitenizi sosyal medyayla entegre şekilde yönetmeniz faydalı olabilir. Sosyal medyada tanıttığınız bir ürünü beğenen ve bu konuda bilgi edinmek isteyen sosyal medya kullanıcıları ilgilenmeniz onların e-ticaret sitenize yönelmesini ve ürün satın almasını kolaylaştırabilir.

E-ticaret sitelerinin daha fazla gelir elde etmesi için müşteri ilişkilerini önemseyen bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmaları gerekiyor. Özellikle meraklı internet kullanıcıları e-ticaret siteleri için önemli bir potansiyel. Paylaştığımız yöntemleri değerlendirerek siz de bu kullanıcıların müşteriniz olmasını sağlayabilirsiniz.

Natali Yeşilbahar
Vitringez.com
Kurucu Ortağı
www.vitringez.com