Candan_Karabagli1Nisan ayı sonunda 5 kişilik bir ekip olarak (Aslı, Selcan, Candan, Simla, Emre) Kanada’nın finans ve ekonomi merkezi Toronto’da gerçekleşen Keiretsu Forum Global Angel Capital Expo’ya katıldık. Ekibimiz kadın yatırımcı ağırlıklı olması çok dikkat çekti. Bir kez daha gurur duyduk ve Yaşasın KAYAK dedik.

Kanada seyahatimizde orada yerleşik Ozan, Levent ve yeni tanıştığımız başka bir sürü Türk yatırımcı olması tatlı bir tesadüf olarak herkesin ilgisini çekti.

Expo, Ontario bölgesinin inovasyon sergisinin içinde yer almıştı. Dolayısıyla Ontario’nun sunduğu tüm programın zengin içeriğinden faydalanıldı.

Örneğin You Tube, Airbnb gibi firmaların kurucu veya yöneticilerinin söyleşilerini izleme fırsatı bulduk.
Innovation Fair de Robotics’ten tutun Biotech’e kadar çok değişik konularda projeleri görme imkanı vardı.
Girişimcilerin jüri önünde yarıştığı programlar ise çok ilginçti. Öyle ki, hayli istekli ve heyecanlı genç girişimcilere bile ödül kazandı.

İsrail ekibi de Toronto’da idi. Nasıl iş birliği yaparız konusunda tekrar konuştuk ve bize $20k ile İsrail fonuna katılabilme şansı verdiler. Normalde rakamlar çok daha yüksek.

Kanada’ya kadar gidince tabii Niagara Şelalesi’ni görmemek olmazdı; biz de kısa bir tur yapmayı ihmal etmedik.

Ardından San Francisco’ya uçtuk. Yakınmış gibi dursa da 4,5 saat süren bir yolculuğun ardından San Francisco’ya ulaştık. İlk olarak LinkedIn ve Google kampüslerini ziyaret ettik. 400 milyon dolara mal olan yeni Facebook ofisi hakkındaki dedikoduları dinledik.

Keiretsu Expo hayli etkileyici olan Microsoft tesislerindeydi. Keiretsu Forum Kurucu ve CEO’su Randy Williams Expo’yu bilfiil kendisi yönetti. Tüm girişimci tanıtımlarını bizzat kendisi yaptı. Projelerin kalitesi birbirinden iyiydi; burada birçok gayrimenkul yatırım fonu da görme fırsatımız oldu.

Viakoo ofisine gidip kurucu girişimcilerle tanışıp epey sohbet ederek Viakoo’ya yatırım yapmaya karar verdim. Diğer taraftan Keiretsu’nun projeleri de ilginçti. Keiretsu Capital Fund’a birkaç kişi yatırım yapmaya karar verdik. Çünkü limitli bir yatırım ile bize 40-50 projeye yatırım yapma imkanı sunması çok cazip geldi.

Diğer taraftan Stanford kampüsünde verilen resepsiyona katıldık. San Francisco’da Golden Gate parkta gezdik. Judy bizi Twitter ofisine götürdü. Ofis çok ilginçti. Seyahatimiz sırasında LinkedIn, Twitter ve Google da yemek işine ne kadar önem verdiklerini görmek bizi çok şaşırttı. Gençlerin ofiste tüm ihtiyaçlarını gidermeleri, yemeği ve ortamı sevmeleri için tüm bu yeni nesil şirketler büyük çaba içindeler.

Özellikle Rand Williams ekibimize hem Toronto hem de San Francisco’da çok ilgi gösterdi.
Yapılan hediye çekilişinde Simla’nın tatil hediyesi için Hülya Koç’un adını çekmesi ise görülmeye değer bir heyecan yarattı.

Bir hafta süren seyahatimiz Whatsapp da kurduğumuz grup sayesinde sürekli iletişim içinde geçti. Seyahate başlarken hiç tanımadığım ekip arkadaşlarımı tanımak fırsatı buldum. Hepsini çok sevdim ve geçirdiğim vakitten çok keyif aldım. İnsan seyahatte arkadaşını tanırmış derler. Bende bu seyahatte fevkalade arkadaşlar edindiğim için çok mutluyum.

Expo_Resim
Candan Karabağlı
Keiretsu Forum Türkiye
Yönetim Kurulu Başkan Vekili