13 mayıs 4 büyük ağ

Keiretsu Forum, Galata Business Angels, BIC Angels ve Şirket Ortağım melek yatırımcı ağları ile güç birliğine giderek Türkiye’deki melek yatırımcılara yönelik “Melek Yatırımcılıkta Yeni Ufuklar” konulu bir buluşma düzenledi.

 

Türkiye’de girişimcilik ve melek yatırım ekosistemi her geçen gün daha da büyürken, bu büyümeye ivme kazandırmayı amaçlayan önde gelen dört melek yatırım ağı, gelecek vadede girişimlere yatırım yapmayı amaçlayan melek yatırımcılar için “Melek Yatırımcılıkta Yeni Ufuklar” konulu bir eğitim düzenledi.

 

Türkiye’nin dört büyük melek yatırım ağı Keiretsu Forum Türkiye Melek Yatırımcı Ağı (Keiretsu Forum), BIC Angels, Galata Business Angels (GBA), ve Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı (Şirket Ortağım) güç birliğine giderek, 13 Mayıs 2016 tarihinde Levent 199 – Workinton’da bir buluşma düzenledi. Buluşmada ekosistemin uzman isimleri, Türkiye’deki melek yatırımlar ve bu alandaki fırsatları katılımcılarla paylaştı. Melek yatırımcılar açısından vergi düzenlemeleri gibi finansal konular hakkında da bilgilerin paylaşıldığı etkinlikte networking seansları da düzenlendi.

 

Keiretsu Forum Yönetim Kurulu Başkan Vekili Candan Karabağlı, BIC Angels Yönetim Kurulu Başkanı Joachim Behrendt, GBA Ağ Emre Kurttepeli ve Şirket Ortağım Ağ Başkanı Mehmet Buldurgan’ın, Şirket Ortağım Yönetim Kurulu Başkanı Akın Kozanoğlu moderatörlüğünde bir araya geldiği panelde, Türkiye’de ve dünyada melek yatırımcılığın dünü, bugünü ve geleceği konuşuldu.

 

Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı Kurucusu ve Ağ Başkanı Mehmet Buldurgan, panelde yaptığı konuşmada, “2016 yılı, melek yatırımcılık ve girişimcilik adına önemli bir yıl olacak. Ekosistemiz bu yıl kitle fonlama mevzuatı ile hızlanacak. Girişimcilerden akıllı parayı daha iyi kullanmalarını ve mali raporlara sadık kalmalarını bekliyoruz” dedi.

 

BIC Angel Kurucu Ortağı Dr. Joachim Behrendt ise konuşmasında melek yatırım ağlarından ve melek yatırımcılardan umutlu olduğunu, yeni yatırım modelleri denemenin fayda sağladığını ve bunun insanların ufkunu genişleteceğini belirterek, henüz melek yatırımcı skalasının çok dar olduğunun altını önemle çizdi.

 

Konuşmasında piyasada olan gelişmeleri değerlendiren Galata Business Angels Ağ Başkanı Emre Kurttepeli, “Her bir yatırımcının riski dağıtmaları açısından en az 5 ile 10 arası girişime destek vermesi gerekiyor. Kendi deneyimlerime göre önerim; yatırımcılar bildiği konulara ve ilgi alanlarına göre yatırım yapmalı. Amerika’da bir yatırımın geleceği bir veya iki senede belli olurken, Türkiye’de bu dönem en erken dört veya beş seneyi buluyor. Günün sonunda bu süreler mutlaka göz önünde bulundurulmalı” dedi.

 

Keiretsu Forum Yönetim Kurulu Başkan Vekili Candan Karabağlı ise Keiretsu Forum’un, uluslararası ağının verdiği güce ve network’e, Türkiye’de henüz yeterli yatırımcının olmadığına, mevcut yatırımcıların melek yatırımı tam olarak anlayamadığına, melek yatırımı anlayan ve yatırım yapan yatırımcıların da zor bir süreçten geçtiğine değindi. Bunlara ek olarak, lider yatırımcı konseptinin çok önemli olduğunu ifade eden Karabağlı, lider yatırımcılara avantaj sağlanması gerektiğini de vurguladı.

 

“Özel sektörden beklentimiz, zincirleri kırması”

 

Konuşmasında melek yatırımcılara verilen devlet desteklerini anlatan Hazine Müsteşarlığı Mali Sektörle İlişkiler Daire Başkanı Hakan Ertürk, devletin girişimciliğe atfettiği öneme işaret etti. Ayrıca melek yatırım ağları ile birlikte ekosistemi büyütmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını da katılımcılara aktaran Ertürk, kamunun her şeye yetişemeyeceğini belirterek özel sektörle işbirliğinin önemini vurguladı. Hakan Ertürk “Fonların fonu, melek yatırımcıları etkileyecek önemli bir destek. Türkiye’de girişim sermayesi fonu ayıran şirket sayısı 33’te 1. Melek yatırımcıların sayısı şu an 380 civarı ve yatırım olarak 9 bine yaklaştık. Bu rakamlar başlangıç için iyi. Ancak Melek Yatırımcılıkta yatırımcıların ciddi bir eğitim alması gerekiyor. Kitle fonlaması tarafındaysa kanun ve yönetmeliğimizi bitirdik, sadece onaylanması kaldı. Bizim özel sektörden beklentimiz, zincirleri kırması. Kamu ve özel sektör iş birliği önemli bir birliktelik fakat kamu tek başına her yere yetişemez” dedi.

 

Son oturumda sahneye çıkan milli basketbolcu Sinan Güler, girişimcilikle başlayan ve daha sonrasında melek yatırımcı olarak devam yatırımcılık hikayesini anlattı. Spor camiası çerçevesinde yatırımcılığı değerlendiren Güler, “Yatırım olanaklarını çoğaltmak ve sporcu kariyerimin bittiği noktada ekosistemde bir şekilde yer almak için melek yatırımcı olmaya karar verdim. Kendimi yabancı hissetmediğim nokta;
kazanmayı bilmek kadar kaybetmeyi öğrenmenin ve hazmetmenin de hem melek yatırımcılık hem de basketbolda da olması. Böylesi dinamik bir ekosistemin içinde yer almak heyecan verici oldu benim için. Bildiğim kadarıyla spor camiasında yatırımcılıkla ilgilenen çok insan yok. Dilerim benim gibi yatırım yapan sporcuların sayısı artar. Burada vergi avantajlarının çok etkili olacağına inanıyorum. Hatırlamamız gereken en önemli şey, yatırımcılık ve girişimciliğin de bir takım oyunu olduğu” şeklinde konuştu.

 

Melek yatırımcı ve melek yatırımcı adaylarının katıldığı buluşmada katılımcılar, etkinliğin Türkiye’de melek yatırımcılığın ve işbirliklerinin gelişmesi için son derece önemli olduğunu belirtti.