2 Amerikalı girişimci

 

 

2000 yılında Randy Williams tarafında San Francisco’da kurulan Keiretsu Forum Melek Yatırımcı Ağı 2016 yılının girişimcilik ekosistemi açısından nasıl bir yıl olduğunu açıklayan bir rapor yayınladı.
Keiretsu Forum, 2016 yılı itibariyle 3 kıtada bulunan 46 ofis sayısını 49 ofise çıkardı. Son açılan ofisler arasında South Korea, Dubai, Mumbai, The Midwest, Pebble Beach yer alıyor.

 

2016 yılında gerçekleşen son yatırımlar ile birlikte kurulduğu andan itibaren 1000 girişime 800 milyon dolarlık melek yatırım Keiretsu Forum aracılığı ile gerçekleşti.

 

Keiretsu Forum globalde 2016 yılı boyunca 168 girişime 71.5 milyon dolar Melek Yatırımın gerçekleşmesine aracılık etti. 2016 yılında gerçekleşen yatırımların sektörel dağılımları aşağıdaki gibidir:

 

foto1

 

 

 

 

 

Keiretsu Forum 2016 Global Etkinlikleri

 

Keiretsu Forum 2016 yılında globalde bir çok etkinlik gerçekleştirdi.

Keiretsu Forum tarafında 2016 yılında gerçekleştirilen diğer global etkinlikler aşağıdaki gibidir:

 

28 Nisan 2016 – Silicon Valley – Angel Capital Expo

5 Mayıs 2016 – Prague – European Angel Capital Expo

22 Ağustos 2016 – Seattle – Angel Capital Expo

20 Ekim 2016 – Toronto – Angel Capital Expo

26 Ekim 2016 – Philadelphia – Mid Atlantic  Expo

17 Kasım 2016 – Silicon Valley – Angel Capital Expo

 

Keiretsu Forum Türkiye 2016 Yatırımları

 

2013 yılından beri aktif olarak çalışan Keiretsu Forum Türkiye Ofisi 2016 yılı itibariyle 20 startupa 23 turda 32 milyon TL’den fazla yatırım gerçekleştirdi.

 

Keiretsu Forum Türkiye 2016 yılı boyunca 5 farklı startupa Melek Yatırım gerçkleştirdi.  Keiretsu Forum Türkiye’den Melek Yatırım alan  LumiThera, Abom, Zive, Vispera, Zaxe 2017 yılında da büyümelerini hızlı bir şekilde sürdürüyor.

 

Keiretsu Forum Türkiye’nin süreçlerine dahil olan ve yatırım alma fırsatı yakalayan  startupların sektör dağılımları aşağıda yer almaktadır.

 

foto2

 

Keiretsu Forum Türkiye 2016 yılı Girişim Tarama ve Yatırımcı Forum Toplantıları

 

Keiretsu Forum Türkiye, 2016 yılı boyunca düzenlediği 12 farklı Girişim Tarama Toplantısında toplamda 96 girişimi önjüri karşısına çıktı.

 

2016 yılı boyunca düzenlenen 13 Yatırımcı Forum Toplantısında ise 46 girişim Keiretsu Forum Melek Yatırımcı Üyelerine sunum yapıp yatırım için onları ikna etmeye çalıştı.

 

Yatırımcı Forum Toplantılarının ardından 28 girişimin her biri için sadece Melek Yatırımcı üyelerin katıldığı Deep Dive toplantıları organize edildi.

 

Keiretsu Forum Türkiye Melek Yatırımcı üyelerinden 2016 yılından yatırım alan startuplar ve kısa özetleri şu şekildedir:

 

Startup İsmi Yatırım Tarihi
Lumithera Mayıs 2016
Abom Haziran 2016
Zive Eylül 2016
Vispera Kasım 2016
Zaxe Aralık  2016


Lumithera:
Göz kuruluğuna inovatif çözümler üreten bir girişimdir.
Abom: Çeşitli spor dallarında kullanılan gözlüklerin sıcaklık değişimi karşısında buğulanmasını engelleyen toknoloji geliştiren bir girişimdir.
Zive: Gmail için masaüstü uygulama progranı geliştiren bir girişimdir.
Vispera: Perakende sektörüne yönelik görüntü işleme teknolojileri geliştiren bir girişimdir.
Zaxe: Türkiye’nin ilk 3D Printer Makinelerini geliştiren bir girişimdir.

 
Keiretsu Forum Türkiye İzmir Demo Day Etkinliği

 

İzmir, Antalya ve İstanbul’un önde gelen iş adamlarının yoğun katılımı ile ilk Keirestu Forum İzmir Toplantısı 10 Haziran Cuma günü, Originn Co-Working Space’de düzenlendi.

 

Keiretsu Forum Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Aydonat Atasever’in hoş geldiniz konuşması ile açılan Forum Toplantısında; 4’ü Türkiye’den, 1’i de ABD’den olmak üzere toplamda 5 start-up sunum yaptı.

 

Networking süresince misafirlerin Keiretsu Forum’un yatırımlarına ve yatırım aşamasında olan girişimlere ilgisi oldukça yüksekti.

 
Keiretsu Forum Türkiye  – Üniversite Etkinlikleri

 

Keiretsu Forum Türkiye olarak 2016 yılı boyunca Denizli, Ankara, Bursa, İzmir ve İstanbul’daki Üniversiteler’de öğrencilere yönelik düzenlenen seminer ve panellerde girişimciliği konuştuk.

foto4

Keiretsu Girişimci – Yatırımcı Ekosistem Buluşması Happy Hour

 

Global Girişimcilik Haftası kapsamında 17 Kasım Perşembe akşamı Keiretsu Forum Türkiye ve Habita Coworking Space’in  ortak düzenlediği Girişimci – Yatırımcı Ekosistem Buluşması – Happy Hour etkinliğinde bütün girişimcilik ekosistemi bir araya geldi. Etkinlik sırasında Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Can K. Methson ve Habita Kurucu Ortaklarından Levent Öcal, Türkiye’deki girişim ekosistemi üzerine kısa birer konuşma gerçekleştirdi.

 

Ayrıca etkinlik sırasında Keiretsu Forum Türkiye ve Habita Coworking Space arasında imzalanan işbirliği anlaşmasının duyurusu yapıldı. Girişimcilerin Keiretsu Forum Türkiye melek yatırımcı üyeleri ile tanışıp sohbet etme imkânı bulduğu etkinlikte bütün girişimcilik ekosistemi fikir alışverişinde bulunup, networking yapma şansı yakaladı.

 

 

Keiretsu Forum Türkiye Melek Yatırım Nasıl Alınır? “ Melek Yatırımcılardan Dinleyin”  Etkinliği

 

foto3

 

Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkıda bulunmak ve girişimcileri Melek Yatırım konusunda bilinçlendirmek için KWORKS Girişimcilik Araştırma Merkezi ve Keiretsu Forum Türkiye olarak birlikte düzenlediğimiz Melek Yatırım Nasıl Alınır paneli 8 Aralık Perşembe günü gerçekleştirildi.

 

Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Can K. Methson’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele Keiretsu Forum Türkiye Melek Yatırımcı üyelerinden Muzafffer Öztan, Ali Özgenç ve Hulusi Berik konuşmacı olarak katıldı.

 

 

 

Panelde Melek Yatırımcıların girişimcilerden beklentileri ve yatırım yaparken girişimlerde aradıkları özellikler konuşuldu. Startup sektöründeki yeni trendlerin tartışıldığı panelde son olarak devlet destek ve fonlarının girişimciler için önemi ve nasıl kullanılması gerektiği konuşuldu.