canSağladığı melek yatırımlarla yerli start up’ların küresel bir marka olması için önemli rol oynayan ve ülkemizde melek yatırımcılığın yönünü belirleyen Keiretsu Forum Türkiye, yerli girişimleri bulmak ve dünyadaki geniş ağına duyurmak için çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

 

Türkiye’deki girişimciler özelinde bir değerlendirme yapan Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Can K. Methson, “Keiretsu Forum Türkiye olarak dört senelik sürede Türkiye’deki 22 girişime 34 milyon TL’nin üzerinde yatırım sağladık. Ancak son yıllarda girişimci bulmakta oldukça zorlanıyoruz. Ülkemizdeki start up’lar küresel olmak yerine bölgesel olmayı tercih ediyorlar ya da bu daha kolaylarına geliyor. İş dünyasında her müteşebbisin start-up olmadığını dahi anlatmakta zorlanıyoruz. Ortadoğu ve Asyalı melek yatırımcılardan ülkemize ciddi rağbet olmasına rağmen, yurt dışına açılım gösterebilecek girişimci ekipler bulmak için adeta iğneyle kuyu kazıyoruz” diyor.

 

Ağustos ayının sonunda Keiretsu Forum’un Dubai ofisiyle, Türkiye’de ortak bir toplantı düzenleyeceklerini de belirten Can K. Methson, bir ülkenin ekonomik gelişiminde ve tanıtımında girişimcilerin oynadığı rolün önemini vurgulayarak, “3 kıtada 51’in üzerinde ofisi bulunan Keiretsu Forum üyeleri ülkemizdeki girişimler için yoğun ilgi gösteriyorlar. Özellikle Asyalı ülkeler, Türkiye’yi Avrupa’ya açılan bir kapı olarak görüyor ve yerli girişimlere yatırım yapmak istediklerini her fırsatta belirtiyorlar. Bu noktada bizlere büyük görevler düşüyor ancak ülkemizdeki girişimcilerin getirdikleri çözüm ve projeler sadece bölgesel bir alana hitap ediyor. Akademik ve AR-GE faaliyetlerinde bulunan girişimci adayları da gelir modeli ve ticarileşmeyi göz ardı ediyorlar. Yönünü tüm dünyaya çeviren ve küresel hedeflerle yol haritası belirleyen yerli girişim sayısı maalesef yok denecek kadar az. Küresel bir marka olma yolunda kendinden emin ve parlak start-up’lar ise Keiretsu Forum Türkiye sayesinde bir anda dünyaya açılıyor ve oldukça ciddi yatırımlar alıyor” ifadelerini kullandı.