• 13 Nisan 2020
  • admin
  • 0

COVID-19 salgınının *PANDEMIK ilan edilmesi sonucu tüm dünyada para ve sermaye piyasalarında aniden büyük düşüşler gerçekleşti. Peşi sıra tüm reel sektörde en az finansal piyasaları kadar etkilendi. Ortalık öylesine yangın yerine döndü ki; düşen piyasalar, dünyanın her yerindeki insanların gıda ürünlerine aşırı talebi, sosyal mesafe, tüketimin neredeyse gıda dışında sıfıra inmesi buna bağlı olarak hali hazırda normal çalışan şirketlerin bile zor günler geçirmesine neden olmakta. Hal böyle olunca da Start-up ekosistemi ister istemez bir anda sessizliğe büründü. Halbuki son bir ay içerisinde 3 adet Kalojen (kolajen) üzerine çalışan Startup ı dinlemiş ve bir tanesiyle yatırım noktasına gelmiştik. (süreç halen olumlu ilerliyor) neyse ki bu sessizlik çok uzun sürmedi. Bir anda iki ürüne çok ciddi miktarda ve kısa sürede temin edilmesine yönelik tüm dünyadan talep patlaması yaşandı. Bunlardan birincisi Covid-19 un hızlı tanı kiti, ikincisi de solunum cihazı ve aparatları.

Gözler belli başlı ülkelere dönmüş ve soluksuz bekleyiş devam ederken, bir anda en güçlü ses yine güzel ülkemin güzel insanlarından ve Start-up’larından geldi. Patent sahibi 9 yerli firmamızın Covid-19 için tanı kiti geliştirdiğini ve birkaçının ürünlerinin önümüzde ki günlerde piyasaya çıkmak üzere olduğunu, bazılarının ürünlerinin dünyada hali hazırda kullanıldığını öğrendik. Bu tanı kiti startup’ları en başta bizim ve sonrada tüm dünya için büyük bir umut oldu. Aşağıda listesini göreceğiniz bu firmaların isimlerini paylaşmak istiyorum.**

Tanıların konması ve vakaların artması sonucu yatan hastalarda bu sefer de Solunum cihazı ve aparatlarının ihtiyacı yüksek boyutlara ulaştı. Dünyanın dört bir yanından sadece solunum cihazına bağlanamadığı için vefat eden insanların haberlerini duymaya başladık. Ülkemiz henüz bu noktaya gelmemişti ama ihtiyaç olması halinde durumun ne olacağı da merak edilmiyor değildi. Yine diğer bir güzel haber olan Solunum cihazı ve aparatları üreten Paten sahibi 6 firmamızın listesini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. ** Çok hızlı bir şekilde ülkemizin en büyük sanayi şirketleri tüm olanaklarını bu girişimlere açtılar ve seri üretim başlattılar.

Tüm dünyanın başına musallat olan Covid-19 virüsünün yarattığı ihtiyaçların hızlı çözümleri hep Start-up lardan geldi. Şimdi sıra aşı ve ilaçta. Bu konuda da çok hummalı bir çalışma yapıldığını hepimiz yakinen izliyoruz ve inanıyorum ki bu haber ilaç endüstrisinin dev şirketlerindense daha küçük ve çevik çalışma gruplarından gelecek.

İçinden geçtiğimiz süreç bize gösteriyor ki Start-up ekosistemi her ne koşul ve şart altında olursa olsun var olmaya ve üretmeye devam edecek bizler de bu girişimlere yatırımlarımızı yapacağız.

*(PAN her şeyi kapsayan, DEMIC de hastalık, yani her şeyi kapsayan hastalık)

**Patenteffect.com